Aids Hastası Kaç Yıl Yaşar Dis Ortamda Hiv Virüs Ne Kadar Yasar

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Meryyemm üyesi tarafından 4 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır. Aids Hastası Kaç Yıl Yaşar Dis Ortamda Hiv Virüs Ne Kadar Yasar hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Bu paylaşımımda aids hastası kaç yıl yaşar ve dis ortamda hiv virüs ne kadar yasar hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Sağlık paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız konuya teşekkür edin. Aids Hastası Kaç Yıl Yaşar Dis Ortamda Hiv Virüs Ne Kadar Yasar ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

aids bulaştırma hiv tam olarak kac gunde bulasir bilgisini istiyorum aıds hastalığı nasıl baskalarına bulasır aids kaç günde bulaşır faranjit öpüşmeyle geçermi

AIDS Nasıl Bulaşır? AIDS Bulaşma Yöntemleri

AIDS hastalığı nedir?

AIDS, hastalığın İngilizce adının baş harflerinden yapılan kısaltmadır. Aslı 'Acquired İmmün Deficiency Syndrome' olup Sonradan edinilmiş bağışık yetmezliği tablosu anlamına gelir. Vücut Bağışıklık sisteminin çökmesiyle normalde nadiren görülen veya hafif seyreden enfeksiyonların ve kanserlerin daha sık görüldüğü ve ağır seyretmesinin söz konusu olduğu bulaşıcı, ölümcül bir hastalıktır.

AIDS hastalığı neden önemlidir?

40 milyonu aşkın insanı ırk, cins, yaş, zengin, fakir gözetmeksizin etkileyen bir hastalıktır. Tespit edildiği 25 yıldan bu yana 30 milyona yaklaşan insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu rakamlara dakikada 11 kişi günde 15 000 kişi ekleniyor. Ayrıca henüz tam tedavisi ve aşısı da bulunmamaktadır. Tüm dünyada 4. sıradaki ölüm sebebidir ki bazı Afrika ülkelerinde 1. sıradadır. Tüm dünyada vakalar hızla artarken Türkiye'nin bunun dışında kalması beklenemez.

AIDS hastalığı nasıl oluşur?

Bir virüs tarafından oluşturulur. Virüs HIV virüsü olarak adlandırılmıştır. HIV adı da İngilizce adının baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Human İmmundeficiency Virus.
    HIV virüsü vücuda bulaştıktan sonra özellikle bağışıklık sisteminde rol oynayan vücuda hastalıklara karşı koruyan akyuvarları hedef alır ve zaman içinde akyuvarların fonksiyonlarını bozar ve tahrip ederek sayılarını azaltır. Dolayısıyla da normal insanlarda nadiren görülen veya hafif seyreden enfeksiyon hastalıkları ve kanserler bu hastalarda daha sık görülür ve ağır seyreder. Hastalığın ağırlaşmasına ve ölüme fırsatçı enfeksiyonlar ve kanserler sebep olur.
    Fırsatçı enfeksiyonlar ve kanserler bulaşmadan hemen sonra gelişmez. Bağışıklık sisteminin zayıflaması zaman alır. Bulaşmadan sonra ortalama 7-10 yıllık bir süre sonra ortaya çıkar, 2 yıl kadar kısa, 20 yıl kadar uzun olabilir.

Taşıyıcı AIDS hastası ne demek?

Aslında AIDS tabirini fırsatçı enfeksiyon ve kanserlerin geliştiği dönem için kullanıyoruz. Bulaştan bu döneme kadar yaklaşık 7-10 yıllık süreyi ise HIV enfeksiyonu, HIV pozitif veya HIV taşıyıcı olarak adlandırmaktayız. Yanlış anlaşılmaya sebep olmasın! taşıyıcılık demek bulaştırıcılığın olmadığı anlamına gelmez. Taşıyıcı kişi aynı zamanda bulaştırıcıdır ve asıl bulaştırıcılık farkında olmadıklarından bu dönemde olmaktadır.

AIDS'in belirtileri:

HIV bulaşı gerçekleştikten sonra belirtiler 2 dönemde görülür.
    Birincisi bulaştan sonra 15 günle 2 ay geçtikten sonra gözlenen grip benzeri belirtiler vardır ki 3-5 gün veya 1-2 ay kadar sürdükten sonra geçer gider. (Ateş, lenf bezlerinde büyüme, farenjit, deri döküntüleri, kas veya eklem ağrısı, ishal, baş ağrısı, bulantı ve kusma, karaciğer ve dalak büyümesi, pamukçuk.) Bu belirtilerden sonra kişi ortalama 7-10 yıl kadar süren belirtisiz bir döneme girer. Bu belirtilerin olmadığı süre 2 yıl kadar kısa 20 yıl kadar uzunda olabilir. Bağışıklık hücrelerinin yani akyuvarların sayısı belirli bir sayının altına düşmesiyle gelişen fırsatçı enfeksiyonlara ve kanserlere ait belirtiler gözlenir. Bunlar;
    -Kilo kaybı,
    -Uzun süreli kırgınlık, halsizlik,
    -Baş ağrısı,
    -Vücut ağırlığının %10'undan fazla kilo kaybı,
    -Nedeni bulunamayan ateş,
    -2 veya daha fazla bölgede 1 cm'den büyük lenf bezelerinin bulunması,
    -Sık enfeksiyona yakalanma,
    -Bir aydan daha uzun süren ve tedavi edilemeyen ishal,
    -Deride pullanmalarla seyreden bir hastalık olan seboreik dermatit,
    -Yaygın ve sık herpes virüs infeksiyonları,
    -Ağızda mantar infeksiyonları en sık karşılaşılan belirti ve bulgulardır.

HIV virüsünün taşıyıcılığı durumunda olsun, AIDS geliştiği dönemde olsun bu hastalığın özel bir belirtisi yoktur. Bu sebeple de karışmayacağı hastalık yok gibidir. Bu yüzden teşhis sadece şüphe üzerine tahmin edilerek konmaktadır. Bu sebeplerden dolayı uzun süreli rahatsızlığı olan hastalar eğer ki bulaşma yönünden riskli davranışlarda bulunmuşlarsa doktoru bilgilendirmelidirler.

AIDS'in tam geliştiği dönemde de fırsatçı enfeksiyonlara ve fırsatçı kanserlere ait belirtiler gözlenecektir.

Görüldüğü yaşlar ve cinsiyet?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen yaş 15- 39 yaş arasıdır. Uyuşturucu kullanımının en sık olduğu ve cinsel aktivitenin yüksek olduğu yaşlar hastalığın da en sık görüldüğü yaşlardır.
    Hastalık ilk yayıldığı dönemlerde homoseksüellerde ve erkeklerde daha sık görülüyordu. Ancak yayılma arttıkça heteroseksüel ilişki ile daha çok bulaşır oldu ve erkek ve kadınların bu hastalığa yakalanma oranı eşitlendi. Yani hastalık artık cinsiyet farkı tanımıyor. Kadın cinsinde görülme sıklığının artması ile birlikte HIV virüsü ile enfekte doğan bebek sayısında da artış saptanmıştır.

Nasıl bulaşıyor?

HIV virüsü ile taşıyan kişinin özellikle her türlü yaşamsal sıvı ve çıkartılarında HIV virüsü bulunmaktadır. Ama değişik oranlarda bulunmaktadır. Kan, sperm sıvısı ve vajinal sıvıda yoğun bulunurken, süt, idrar, tükrük gibi çıkartılarda az oranda bulunmaktadır. Dolayısı ile de yoğun bulunduğu salgı ve çıkartılar yoluyla bulaşmalar daha çok olmaktadır.
    HIV virusu 3 yolla bulaşmaktadır.
    Her türlü cinsel temas. Vajinal, anal, oral.
    Kan ve kan ürünleri ve kan bulaşmış malzemeler.
    Anneden bebeğe
    Kan ve kan ürünleriyle bulaşma ilk yıllardaki gibi yoğun değildir, çünkü 1985 yılından beri tüm kan ürünleri nakledilmeden önce HIV virüsü yönüyle kontrol edilmektedir.

-En sık görülen bulaşma yolu heteroseksüel cinsel temas (% 50-60),
    -ikinci sırada damar içi uyuşturucu madde kullananların ortak paylaştığı enjektör (%9),
    -üçüncü sırada ise homoseksüel cinsel temas (% 8) gelmektedir.

Bu yolların dışındaki özellikle sosyal davranışlarla bulaşmaz. Bunun bilinmesi önemli çünkü AIDS'li hastaların dışlanması, ayrımcılığa tabi tutulması bulaşmadığı yolların bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.
    Hastalıklı kişiye dokunmakla,
    El sıkışmak
    Sarılmak,
    Aynı evde aynı masada oturmak,
    Aynı havayı teneffüs etmek,
    Aynı tabaktan yemek,
    Aynı çatal, bıçak, kaşık, bardağı kullanmak,
    Aynı havuzu, saunayı, banyoyu, tuvaleti paylaşmak, giysileri ortak kullanmak,
    Telefon kulaklığı,
    Gözyaşı, ter ile
    Sivrisinek, böcek, arı sokması ile HIV bulaşmamaktadır.

AIDS olan kişilere öneriler:

Öncelikle AIDS hastalığını iyi öğrenin, bulaşma yollarını öğrenin gerekli tedbirleri alın. Uzman ve danışmanlarla yakın bulunun. Hastalığınızı her yönüyle öğrenmeden başkalarına söylemeyin. Hem kendinizi hem çevrenizi eğitmek durumundasınız. En yakınlarınızın hatta sağlık personelinin sizlere gösterdiği olumsuz tutumu anlamaya çalışın. Çevrenizdekiler hastalığı tanıdıkça siz daha rahat edeceksiniz. Takibinizi ve tedavinizi aksatmayın. Uygun zamanda başlanan ve aksatılmayan tedavi ile uzun ve konforlu bir yaşam sürülmektedir. 8-10 yıllık ortalama yaşam süresinin 20 yıla kadar uzayabileceğini unutmayın. Bu süre içinde de umut vaat edici sonuçlar alınacaktır.

"AIDS" Nasıl Bulaşır? Nasıl Bulaşmaz?

Türkçesi "Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olarak ifade edilen AIDS i, çağımızın en korkunç hastalıklarından biri olarak nitelendirebiliriz. AIDS hastalığının etkeni bir virüs olup kısaca HIV olarak adlandırılmaktadır. Bu virüsün 2 tipi vardır; HIV - 1 dünyada en yaygın görülen AIDS etkeni virüsüdür. HIV - 2 ise daha nadir olarak görülür, ancak batı Afrika da sık rastlandığı bildirilmiştir.

AIDS, kişiyi hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı ortaya çıkan hastalıklar kombinasyonu için kullanılan tıbbi bir tanımdır. Bağışıklık yetmezliği, HIV in neden olduğu enfeksiyon sonrası ortaya çıkar. Bu virüs insanın bağışıklık sistemini bozarak, vücudun normalde dirençli olduğu birçok hastalığa karşı kendini koruyamamasına neden olur. Bağışıklığını kaybetmiş olan insan vücudu, herhangi bir basit solunum yolu enfeksiyonuna, mantar enfeksiyonlarına ve benzerlerine kolayca yenik düşebilmektedir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son safhasıdır.
    HIV / AIDS tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Hastalığa ait özellikler;

* Kan yoluyla ve cinsel ilişkiyle hızla yayılabilmektedir.
    * Kadınlarda ve erkeklerde, yani her iki cinste de görülebilmektedir
    * Her yaştaki insanlarda görülebilir
    * HIV / AIDS in kesin tedavisi halen yoktur
    * HIV / AIDS in henüz koruyucu bir aşısı da mevcut değildir

AIDS virüsünü kanında taşıyan kişi ya AIDS taşıyıcısı, ya da AIDS hastası konumundadır. AIDS taşıyıcısı olan bir kişi, hiç bir klinik belirti göstermeden toplum içinde yaşıyabilmektedir. Fakat, belli bir süre sonunda ( ortalama 2 -8 yıl ) taşıyıcı kişi, çeşitli klinik belirtiler göstererek AIDS hastası olmaktadır. AIDS hastasını bekleyen kesin son ise, ( tedavi edici bir ilaç bulunmadığı sürece ) ölümdür.

HIV / AIDS in Bulaşma Yolları

1. Cinsel ilişki, kanında HIV taşıyan kişiyle cinsel ilişkide ( vajinal, anal veya oral ) bulunmakla HIV bulaşabilir
    2. Kan yoluyla, HIV / AIDS li kişinin kan, kan ürünleri, doku veya organlarının nakliyle bulaşabilir
    3. HIV / AIDS li anneden gebeliği süresince veya doğum esnasında bebeğe HIV geçebilmektedir. Daha az oranda olmakla beraber annenin bebeği emzirmesiyle ( anne sütüyle ) bebeğe HIV bulaşabilir

HIV Nasıl Bulaşmaz

* El sıkışma
    * Sosyal öpüşme ( yanaktan yanağa )
    * Kucaklaşma
    * Başkasının giysisini giyme ile
    * Tükrük, göz yaşı, ter, öksürük, aksırıkla

HIV bulaşması söz konusu değildir. Yiyeceklerle, aynı tabak, çatal, kaşık, bardak, aynı tuvalet ve banyoyu kullanma, telefon ve benzerlerini kullanmakla HIV / AIDS bulaşmamaktadır.Toplu taşıma araçlarında olduğu gibi ortak ve kalabalık mekanlarda bulunmakla da HIV / AIDS bulaşmaz. Sivrisinek ve her türlü böceğin sokmasıyla da HIV in bulaşmadığı kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalarla, hekim ve hemşirelerin olduğu kadar HIV / AIDS li hasta ve hasta yakınlarının da bu konudaki bilgilerinin genelde yetersiz oldukları saptanmıştır. Sağlıkla ilgili her konuda yeterli düzeyde bilgi sahibi olması gereken hemşire ve yardımcı sağlık personeli yanında, hastalığın yayılmasında önemli rolleri olan taşıyıcıların da yayılma ve korunma yolları konusunda bilgi sahibi olması insani bir görev kabul edilmelidir.
    Son düzenleyen: Moderatör: 3 Şubat 2014
    4 Haziran 2013
  2. Aids Hastası Kaç Yıl Yaşar Dis Ortamda Hiv Virüs Ne Kadar Yasar Cevapları

3. hıv hastasıyım tedavımı görüyorum gayette sağlıklıyım... unutulmamalı kı hıv vırüsünü baskılıyan bır çok ılaç bulunmaktadır. hıv sadece afrıka ülkelerınde daha ölümcüldür.. ülkemızdekı hıv ıle afrıkada kı hıv aynı değıldır. ıyı beslenen ve ılaçlarını düzenlı ıcen bır hıv hastası normal bır ınsan kadar sağlıklı uzun bır ömür yaşayabılır. hıv dünyada artık ölümcül bır hastalık değıldır.. dünya sağlık örgütü de bunu açıklamıstır ve ölümcül hastalıklar lıstesınden çıkarmıstır.. ınşallah bır çok ınsanımıza bu yazdıklarım ulaşmıstır.. herkeze sağlıklı mutlu bır ömür dılıyorum :)
    11 Ağustos 2013
  4. sizinle tanışmak isterdim
    8 Ocak 2014
  5. Bu HIV virüsü göründüğü gibi bir hastalıktır yani kırıcı olmak istemem ama kesin bir tedavisi olmadığı için sonucu ölümdür. Siz bu zaman zarfını maksimum şekilde kullanmak isteyebilirsiniz ama iyi beslenme ve yeterli ilaç tedavisi ile kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.
    19 Ocak 2014
  6. Sen ne kadar saygisiz ve bencil bir insansin ki hiv virusunun sonu ölümdür diyebiliyorsun biraz mantikli dusunursek hepimizin sonu ölüm belki sende kanser olup öleceksin ya da trafik kazasi gecireceksin tedaviler sayesinde insanlar cok uzun yillar yasiyorlar zaten boylese ortalama ölüm yasina geliniyor tabi bunu idrak edemeyen senin gibi insanlarda mevcut.
    28 Ocak 2014
  7. bu hastaligi ne hafife alin,nede moralinizi bozun

bu hastaliga yakalanan kisilerin ozel bir sorumluluklari var, eminim ona dikkat etmye calisiyorlardir
    size meslegim acisindan tavsiye edebilecegim sey,gittiginiz dishekimlerine cok dikkat edin

yazikki insanlar korkudan, dishekimine gittikleri zaman temizligi pisligi gorecek halde olmuyorlar
    girilmeyecek kadar pis muayenehanelere gidip tedavi olan hastalri gorunce sasiriyorum

tabiki boyle pis kliniklerin ve muayenehaneelrin calismasina izin veren dishekimleri odasi oncelikli sorumluluk sahibi
    seneler boyu kacak iranli doktorlara izin veren,otellerde kurs vermesine goz yuman senin diploman nerde diye sormayan bu sistem ,aids gibi bir hastalik karsisinda nekadar sorumlulukla davraniyordur inan emin degilim siz herkonuda uyanik olun
    29 Ocak 2014
  8. bu konuyu ne hafife alin,nede moralinizi bozun,hayatta insanin basina ne gelecegi o kadarda sizin programiniz dahilinde degil
    bu hastaliga yakalanan kisilerden sorumluluk sahipelri eminim ellerinden gelen ozeni hem kendielrine hemde diger insanalra gosteriyordur,ama unutmayinki bunu yapmayanlarda var
    benim sizi uyarabilecegim sey,gitiginiz saglik kurulusleri ozellikle dishekimligi muayehaneleri ve klinikleridir
    korkuyla giden hasta genellikle etrafin temisligine dikkat etmeden,o koltuga kendini ativerir
    sizden once temizligi iyi yapilmamis dezenfeksiyon ve sterilizasyon kuralalrina uyulmamis bir muayenehane birakin aidsi her turlu hastaligin bulasma yuvasidir
    bu tip saglik kurulusalrini kontrol etmek ,tabiki korkuyla giden hastaya degil, saglik kuruluslarina ,dishekimleri odasina duser
    ama senelerce kacak yabanci doktorlarin, calismalarini bile gozden kaciran,turk doktorlarinin diplomalarini kullanip ,otelerde kurs vermesine acinacak bir sekilde izin veren dishekimleri odasi bu konuda nekadar titiz olabilir
    siz kendi caniniz icin,kendiniz dikkatli olun sevgiler saygilar
    29 Ocak 2014
  9. herkese slm öncelikle bende pozitifim ve bunu iki aydır öğrendim, şuan hastalığın ilerleme aşaması yani cd4 lerin seviyesi ölçülüyor ve 1 ay sonra tekrar bir ölçüm yapılacak ve bu ölçümden sonra tedavi aşamasına geçilecek, öncelikle iyi bir doktor seçmelisiniz, seçtiğiniz doktordan başka bir doktora gidilmemesi gerekir çünkü her doktorun çalışma ve tedavi metodu farklıdır buda kafanızı karıştırıp sizi pskolojik olaarak çökertebilir, doktorunuz zaten size psikolog kadar yakın olacak ve ona hiç birşeyinizi gizlemeyiniz, benim pozitifliğim biraz beni yoruyor normalde vücudum dirençiz ve her hastalığı kapabilecek kadar bağışıklığım güçsüz, o yüzden öğrendiğim günden bu yana kendimi daha çok korumaya çalışıyorum ama, hiv inde etkileri sebebiyle eskisinden daha çok sık hasta oluyorum, özellikle eklem ağrıları ve halsizlik, kış ayında olduğumuzdan sıklıkl grip ve nezleye yakalanıyorum ve geçme süreside hiv le birlikte uzuyor, evet bunlar gerçekler bunlarla alışmak zorundayız zorda olsa, kesin bir tedavisi şuanlık mümkün olmadığından, vücudumuzu ve özellikle beynimizi buna kabullendirmeliyiz,
    doktorunuz size bağışıklık sistemi güçlendirmek için bir takım aşı verecek bunlar hepatit a - verem aşısı vs. gibi pdr aşılarıdır, bunlar hastalığın vucuttaki bağışıklık sistemini çökertip zaralı virüzlerin özellikle kansere yer açacak zemin hazırlayak virüzlerin vucutta yayılmasını yavaşlatacak, hiv le birlikte bu tür mikropların ve virüslerin vücudun kapma riski yükseliyor bu ömür boyu sizle olacak,

özellikle diğer arkadaşların yazmış olduğu ölmek kelimesi herkes ölecek hiv le ölüm çok farklı evet belki normal insana oranla erken ölecez, ama kendimi korudğumuz sürece bunu uzatmak elimizde, tabiki yaşla birlikte vucut direnci ve bağışıklılığımızda yavşlıcak, buda diğer hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verecek, bunuda kabullenmemiz gerekir
    ben 29 yaşındayım, belki zihnen alışamadım bazı şeylere ama vücudum buna beynimden önce alışacağına inanıyorum, teknoloji her geçen gün hızlı gelişiyor, belki 1 belki 10 yıl sonra vucuttan tamamiyle hiv den temizlenme yolları bulunacak, ama bu dönem içersinde SİZDEN RİCAM BULAŞTIRMAYIN, VEDE BULAŞMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN BUNUN %90 LIK KISMI LÜTFEN CİNSEL İLİŞKİDE KORUNMADAN YAPMAYIN .....DERTLEŞMEK İSTEYEN BU NUMARAMDAN MESAJ ATABİLİR--.0537-370-67-72 ÇETİN
    3 Şubat 2014
    kimsemyok bunu beğendi.
  10. ben 1988 den beri hiv taşıycısıyım ve 2007 den beri tedavi görüyorum hiv ve rna larım şükürler olsun temiz yani negatif.tadaviyi iyi uygularsanız ömür uzundur en iyi tedavide kafayı takmamak.ölümcül diye bişi yok arkadaşlar öyle düşünenler bu konuda hiç bişi bilmiyorlar bence.sağlıklı ve uzun ömürler dilerim herkese
    9 Şubat 2014
  11. Herkese merhabalar. Öncelikle HIV poz. veya neg. olduğumu bilmiyorum.
    Ben korunmasız bir cinsel ilişkiye girdim ( 15 gün oldu. ) Yarın özel bir lboratuvarda HIV testi yaptıracağım. Açıkçası çok korkuyorum.
    Laboratuvarda 4. jenerasyon diye bir test yapıyorlarmış. 14. günün sonunda %99 luk kesin sonuç verdiği söyleniyor. Bu ne kadar doğrudur ? Fikri olan varmı. Laboratuvarın sertifikaları var. Hacettepe Üniversitesininde desteklediği onayladığı bir testmiş.

Bir diğer konu ise eğer böyle bir sonuçla karşı karşıya kalırsam bana şimdiden ulaşabilecek arkadaşlar varsa sevinirim. En azından kendimi bir nebze olsun toparlamama etkili olacaktır diye düşünüyorum. ALLAH hepinize acil şifalar versin. Umarım teknolojik gelişim zamandan hızlı ilerler ve hepiniz ( potansiyel olarak bende ) çok daha iyi kalıcı çözümlere kavuşursunuz.
    ALLAH TEKRAR HEPİMİZE SAĞLIK SIHAT VERSİN....
    Son düzenleyen: Moderatör: 5 Mayıs 2014
    4 Mayıs 2014
  12. kardesım 23 yasında ve bugun ögrendım aıds teshısı koyulmus cok kötuyum nolur yardım edın tedavısı mumkunmu ve neler yapmak gerekıyor aıds hastaları kaç yıl yaşar bilgileriniz için şimdiden tesekkur edıyorum
    8 Ağustos 2014
  13. merhaba ;
    bende hıv aıds hastasıyım... öreneli beş ay oldu , 1 Aralık dnya Aıds gnnde ilaç tedaim başladı tesadf o gne denk geldi..
    sigara kullanıyordum ama bıraktım son bir haftadır içmeyide dşnmyorum... çnk tberkiloz ve aynı anda hı tedavisi gnde iki hap atıyorum...
    Rabbime şkrler olsun beterin beteri var... morelimi dışarıya hiç belli etmedim normal hayatıma devam ediyorum, tabikide çok züldm araştırdım ama artık bu virs kanda bunu daha aza indirgemek için çalışcam , benim gibi olan konuşmak isteyen yazabilir ...0535-699-51-95
    salıcakla kalın hoşçakalın....
    27 Şubat 2017
soru sor

Aids Hastası Kaç Yıl Yaşar Dis Ortamda Hiv Virüs Ne Kadar Yasar