Hocalı Katliamı'nı Unutmayalım, Unutturmayalım!.

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, _[aŞk]_ üyesi tarafından 18 Şubat 2012 tarihinde yazılmıştır. Hocalı Katliamı'nı Unutmayalım, Unutturmayalım!. hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. [​IMG]

Bir hafta sonra 26
    Şubat Hocalı Katliamı'nın yıldönümü... Ne olmuştu Hocalı'da? Yatıp kalkıp 'Ermeni soykırımı' diyenler hatırlamakta zorlanabilir ama biz unutursak ayıp... Ayıptan da öte; tarihe, ecdadımıza, geleceğimize ihanet...Bundan tam 20 yıl önceydi... 1992 yılının 25 Şubat'ını 26 Şubat'ına bağlayan gece... Ermeni güçleri Hocalı kasabasının önce giriş çıkışını kapattı. Ardından 83'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'den fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azeri'yi katletti. Aynı katliamda 487 kişi de ağır yaralandı. 1275 kişi rehin alındı ve 150 kişi de kayboldu. Yapılan incelemede cesetlerin bir çocuğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görüldü. Hunharca katledilenlerin arasında hamile kadınlar da vardı... İşte onlardan birinin insanı dehşete düşüren katlediliş öyküsü: HAMİLE KADININ KARNINI KASATURA İLE YARDILARElleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki Ermeni askeri yazı tura atıyordu. Bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce Anadolu toprağında Kars'ta, Ağrı'da, Van'da Erzurum'da da ataları oynamıştı. Onlardan duymuşlardı.Karnı burnunda çaresiz bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı... Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47 model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı: -Akçik, manç?.. (Kız mı, oğlan mı?) -Akçik... (Kız) Bu cevap üzerine 'oğlan' diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı. Kan bürülü gözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi. -Tun şahetsar, ınger... (Sen kazandın, yoldaş) -Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana... (Ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?) -Mayrigı bedge gişdatsine. (Annesi besleyecek elbette) Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı: -Mayrig yerahayin zizdur. (Çocuğa meme ver) Aynı dakikalarda Hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı hazırlığı vardı.. İki kesik Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, toparayışına girmişlerdi.Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde iseErmeni çeteci sevinçle bağırdı:-Asixn ma/,çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek... (Bu hemsaçsız hem de küçük,iyi yuvarlanır. Kopartın...) Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa,başı da orta yere düşmüştü...Ermeniler zafer naraları atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başınavurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu.Bu iki olay Hocalı'da bundan çok değil yalnızca 14 yıl önce yaşandıBİR ÖÇ ALMA EYLEMİYDİ... Eski ASALA eylemcilerinden Monte Melkonyan, Hocalı'ya yakın bölgede Ermeni askeri birliklere komutanlık yapmış ve katliamdan bir gün sonra Hocalı çevresinde gördüklerini günlüğünde anlatmıştır. Melkonyan'ın olümünden sonra, Markar Melkonyan kardeşinin günlüğünü Benim Kadeşimin Yolu (My Brother's Road) adıyla ABD'de yayınladı. İşte o günlükten kahredici satırlar: Bir gece önce akşam 11 civarında, 2.000 Ermeni savaşçısı, Hocalı'nın üç tarafındaki yüksekliklerden ilerleyerek, kasaba sakinlerini doğudakı açılışa doğru sıkıştırmışlar. 26 Şubat sabahına kadar mülteciler Dağlık Karabağın doğu yüksekliklerine ulaşmış ve aşağıdakı Azeri kenti olan Ağdam'a doğru inmeye başlamışlar. Burdaki tepeciklerde yerleşen sivilleri güvenli arazide takip eden Dağlık Karabağ askerleri onlara ulaşmışlar. Mülteci kadın Reise Aslanova İnsan Hakları İzleme Örgütüne verdiği açıklamada "Onlar sürekli ateş ediyorlardı" diye konuşmuştu. Arabo'nun savaşçıları daha sonra uzun zaman kalçalarında taşıdıkları bıçakları kınlarından çıkarakak bıçaklamaya başlamışlar. Şu anda yalnız kuru çimenden esen rüzgarın sesi ıslık çalıyordu, ve ceset kokusunu uçurması için bu rüzgar henüz erkendi.Monte üzerinde kadınların ve çocukların kırılmış kuklalar gibi saçıldığı çimene eğilerek "Disiplin yok" diye fısıldadı. O bu günün önemini anlıyordu: Bu gün Sumgayıt Pogromunun dördüncü yıldönümüne yaklaşıyordu. Hocalı stratejik bir amaç olmasından başka aynı zamanda bir öç alma eylemiydi. UNUTMAMALIYIZ UNUTTURMAMALIYIZHerkesin internet sitelerinden bile ulaşabileceği insanın kanını donduran bu anektodların ardından gelelim can alıcı konuya... Basınımız, televizyonlarımız meşgul beyler... Üç satırla yer verirseler dua edelim, üç dakika bile ekranda gündeme getirirseler şükür diyelim... O zaman iş bize düşüyor... Örgütlenelim... Sosyal medya ne güne duruyor? Bu katliamı unutmayalım, unutturmayalım... Bugün bu katliamı unutursak, yarın yenisine mâruz kalırız... Ne tek dişi kalmış canavarın, ne de Ermeni diasporasının planları biter... Dipnot : 20'den fazla fotoğrafta buldum ama forumda bu fotoğrafları paylaşmak istemedim ..

Ekli Dosyalar:

18 Şubat 2012
  2. Hocalı Katliamı'nı Unutmayalım, Unutturmayalım!. Cevapları

3. Herkes unutmuş gibi. Hocalı katliamını anmak için Taksime gittiğimiz de herkes bi garip bakıyor. Ermeni birisi öldüğün de ise herkes ermeni olmuştu. Aynı kandanız onlarla. Ne diyelim Allah'ın da bir hesabı vardır elbet. Bu yapılan yanlarına kalmasın inş. Sağol paylaşımın için
    19 Şubat 2012
  4. haklısın... bir ermeni öldüğünde taksimde binlerce insan toplanmıştı " hepimiz ermeniyiz (!) " diye hocalı da yüzlerce insan katledildi bakalım taksimde kaç kişi olacak :uzgun:
    19 Şubat 2012
  5. Çok acı, insan duygularını ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyor. Orda şehit olan kardeşlerimize Rabbim rahmetiyle, bu katliamı yapanlara da çetin azabıyla muamele etsin. Allah kafirler topluluğuna karşı yardımcımız olsun.

Böylesine önemli bir konuyu açtığın için hem sana hem de konuyu sabite alanlara teşekkür ediyorum.
    22 Şubat 2012
  6. bu konuyu gordugume ne kadar sevindim bilemezsiniz.
    22 Şubat 2012
  7. ziki

ziki Yönetici

Ne yazık ki bu tarz konular hep arka plana atılıyor gizlenmeye çalışılıyor. Bir Sözde Ermeni soykırımı kadar tartışılmıyor bile. Açıkcası ben bu konuda hiç birşey duymadım hiç bana bu konuyu anlatan olmadı. Kendi gördüğüm ve araştırdığım neyse o ne yazık ki :huh:
    Paylaşım için de teşekkürler...
    22 Şubat 2012
  8. unutmayılm unutturmayalım..
    22 Şubat 2012
  9. unutmayalım bu vahşeti şimdi tekrar dönüp de dost sanmayalım önce geçmişe bakalım ...
    24 Şubat 2012
  10. Katılıyorum. :alala:
    24 Şubat 2012
  11. "1 kişiyi öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibi olur" katliyamsı soykırımcı kim nekadar sadist varsa hepsinin Allah belasını versin, birde butür soykırımları anmak yerine bir ırkı yerden yere vurmak, bu katliyamları tümbir ırka maletmek isteyenleride ayriyetten allaha havale ediyorum, derdiniz illaki bir ırksa bu sözü edilen ERMENİ YAZAR bir Ermeni asıllı Malatyalı Türktü, gidip gelip Hrant Dink cinayetine taş atmanızın sebebini anlayabilmiş değilim ? Sandığınız gibi Hocalı katliyamı gözardı edilmiyor,"Ermeni" diye ölümünü meşrulaştırdığınız Hrant Dinkin gazeteside bu konuya gazetelerinde yer ayırmıştır, bıktık sizlerin ırkçı tavırlarından şu anma olayını bile beceremiyorsunuz, ya anmayın yada anıyorsanız bir ulusa maletmeyin !
    26 Şubat 2012
  12. ziyaaktas

ziyaaktas Yönetici

Birinin yada birilerinin kim olursa olsun cezalandırılması hele ki terör etmesi kimsenin haddine değil.
    Eğer suç varsa buna karar verecek ve cezalandıracak devlettir. Aksi durumda bunu yapan yada yapanlar ve yaptıranlar teröristtirler.
    Burada Dink cinayetini meşrulaştırmak gibi bir şey söz konusu değil olamazda. Sadece o olaya gösterilen tepkinin birazı da burada gösterilsin. Üstelik Dink evet ermeni asıllı olabilir ama nihayetinde bir Türk vatandaşıydı. Devlet vatandaşlarının güvenliğinden birebir sorumludur.

Buradaki tepki Dink cinayetinin kınanmasına değil bu olayı bahane ederek büyük bir ermeni sempatizanlığının oluşturulmasınadır.

Kaldı ki konu içinde bu konuya atıfta bulunulmamış. Sadece yorumların birinde isim verilmeden ufak bir dipnot hatırlatma yapılmış. Olayın doğruluğu yada meşruluğu hakkında hiç kimse hiç bir şey yazmamış.

Dink ermeniydi iyiki terör edilmiş diyen birinin katilden farkı olamaz.

Senin yazdıkların ise konuyu anlayamamana yada yanlış anlamana bağlı olarak alakasız bir hiddet ve yorum olmuş.
    27 Şubat 2012
  13. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

ZiyaAktas adminin cok güzel cevaplamis aynen katiliyorum yorumuna

Dink ermeniydi iyiki terör edilmiş diyen birinin katilden farkı olamaz.

Senin yazdıkların ise konuyu anlayamamana yada yanlış anlamana bağlı olarak alakasız bir hiddet ve yorum olmuş.
    27 Şubat 2012

14. Sevgili Samed; arkadaşların ırkçılık yapmak adına konuyu Hrant Dink olayına getirdiklerini düşünmüyorum. Onların ve benim de rahatsız olduğumuz konu; burda bahsedilen vahim olayın üzerinde yeterince durulmamasıdır. Günler, aylar hatta yıllardır Hrant Dink davasıyla yatıp kalkıyoruz ve bugün bir çocuğa bile sorsak bu konu hakkında söyleyecek bir şey bulur kesinlikle. Ben demiyorum ki bu olayın üstü kapatılsın hiç konuşulmasın. Bu da konuşulup tartışılsın, Hocalı katliamına da ve diğer tüm haksızlıklara da medyada aynı muamele yapılsın. Ben bile konu başlığını okuyunca önce google dan hafıza tazelemesi yapma gereğini hissettim. Medyanın, insanların haksızlıklara ve adaletsizliklere eşit mesafede durması lazım. Biri gözümüze gözümüze sokulurken bir diğeri hasır altı edilmesin.

Senin vesilenle ırkçılık konusunda da bir şeyler söylemek istiyorum. Hangi milletten olduğumuz tamamiyle Allah'ın takdiridir. İnsanların iradesi bile söz konusu olmayan böyle bir durumda etnik kimliği ile övünüp gurur duyması aptallıktan başka bir şey değildir.

Irkçılık İslam ruhuna tamamen aykırı bir durumdur ve Allah'ın Müslümanlarda görmek istediği birlik ve beraberliğin önündeki en büyük ve en tehlikeli engeldir. Türk olmak bana bu dünyada ve Ahirette hiçbir şey kazandırmaz. Önemli olan Allah'ın razı olduğu kulları arasına girebilmektir.

Haksızlık, zulüm ve adaletsizliklerde hangi milletten olduğumuza bakmadan; birlik olup zalimin karşısında durabilme dileğiyle...
    27 Şubat 2012

15. Farklı düşündüğünü zannedip, farklı olmaya çalışıp ta ne dediğini bilmeyen birisinden farksız değilsin.

Bir ırka maletmek dimi? Cehaletinden dolayı sana karşı ağır konuşmak istemiyorum. Bu forumun bir saygınlığı var. Gidip gelip Hırat Dink cinayetine taş atan yok. Söylediklerimi anlamadan saçma sapan konuşmayın.

Hocalı da yaşanılanlardan bir nebze olsun haberin olsaydı gelip o söylediğime taş atmaya çalışmazdın. Hocalı da bir ulusa kıymak, bir ulusa maledilir. Bıkmışmış ırkçı tavırlardan. Bende sizin gibi ne olduğu belli olmayan, kendini bişey zannedenlerden bıktım.

İnsanın başına gelmeyince böyle uzaktan ne dediğini bilmeyecek duruma gelir. Cahil insanla konuşmak bir sonuca götürmeyeceği için artık bir şey söylemenin anlamı yok.
    27 Şubat 2012
  16. Saldırgan ve birbirinizi küçümseyici tavırlarınızla hiçbir yere varamazsınız. Hiçbirinizi tanımıyorum ve taraf da tutmuyorum. Herkes inandığı, savunduğu doğrusunu yazsın ama bu şekilde olmaz. Yazdıklarınız hararetli ve bol hakaretli bir tartışmanın fitilini ateşlemekten başka bir şey değil. Dışarıdan bakılınca yazılanlar hiç hoş görünmüyor.
    28 Şubat 2012
  17. [video=youtube;ezYdDZUm94M]http://www.youtube.com/watch?v=ezYdDZUm94M[/video]

bu videoyu izlediğimde tüylerim diken diken oldu ağladım :agla:
    19 Mart 2012
  18. annem bana anlatırdı çok üzülürdüm.bu konuyu gördüğüme ne kadar sevindim bilemezsiniz.teşekkür ederim.
    15 Nisan 2012
  19. Unutmuyor, unutturmuyoruz, ıkı erkek evladım var, yasları 12 dahı degıl ama her anma gununde yanımdalar. 4 kısılık aıle olarak aksatmadan katılıyoruz. Onlara da tane tane anlayacakları dılden anlatıyorum.
    20 Nisan 2012
  20. 27paylasim icin tesekkurler
    14 Mayıs 2013
soru sor

Hocalı Katliamı'nı Unutmayalım, Unutturmayalım!.