Kararmış sevdalar

İsimli konu WH 'Sevgililer Günü Hikaye Yarışması' kategorisinde, FARAKLİT üyesi tarafından 10 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Kararmış sevdalar hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Hayatın kuytularında,kimselerin bilmediği kutsallaşmış sevdalar vardır.Bilmezler..Pazarlanmak için hüzünlendirilmiş,ucuz aşk hikayelerine inat..Kuru ve duygusuz kalabalıklarda eksiksiz sevilmiş ruh
    lar vardır..Aaah bilmezler..Klasik eserlerin en yükseğinden de kıymetli sevdalar..Hiç bir yeri değişti
    rilmeden bekleyip duran,kendi uslubünde ve kendi doğasında ööylece..Kara sevdanın tüm dosya
    ları incelenmemiştir..Bilmezler..
    Susmaya hakkım yok!. Tanıklık ettiğim, karasevdayı dillendirmem gerek.Anlatamadığım kadar.
    Kendi dünyamın küçüklüğünde, kabak kemane hüznünde, acısı dilimin altında..Uzayın boşluğundan
    sonsuzluğa doğru..Dünya dilleriyle anlatılamayan..Cılız,aciz sözcükler benimkisi...Kalemin gölgesin
    den, kelimelere kudretini yükleyemeden..Karasevdanın kıymetler üstü değerinden, kendi aklımın kü
    çüklüğünden...Haddim olmayarak..Emaneten yazıyorum..Uçsuz bucaksız manalardan, sözcükleri
    nasılda seçip yerlerine koymalı..Her mana yerli yerinde olmalı ve tam sırasında..
    Gezden , gözden arpacığın silme tepesinden..Bu hikaya aşkın ve aşıkların istifadesine sunul
    malı...Susmaya hakkım yok..ağzıma geleni savuruyorum....
    İsmini vermeyeceğim, aslında çok ünlü bir şair hala..Aşkın, yayılıp genişlediği kapkara gözle
    ri vardı. Birbirlerinin gözlerinde karar kıldılar. Adamın gözlerinden kızın gözlerine şelaleler coşardı.
    Yağmurdan sonraki toprağın kokusunda..Buluştuklarında ruhları yerçekiminden kutulur,ayrıldıkla
    rında yerin çekimin de..Her defasında buluşmak üzere ayrılırlardı..Adam hep aynı şeyi söylerdi..
    'Ölüp gitsem de yine de gücüm kalacak, seni beklemeye!..'
    Kız başında aziz bir sevdayla, dolaşırken yeryüzünde, adam şiirlerinde çoğaltır sevdasını,
    sonsuzluğa sunardı..Kızın her cümlesini,şiir yapar, şiirlerini aşıklara adardı.Kimseler bilmezdi...
    Bu şiirlerde , kocaman gerçek bir sevda, boylu boyunca yatardı. Kızcağızın keskin dillerle in
    citilmiş yüreğini şiirlere katardı..Kıza gizli bilgeliklerle dolu masallar anlatırdı. Masallarına merha
    met bilgisini,şefkatin en koyusunu, başkalarının acısın katardı. Kız ağlardı, adam ona 'sen ağla
    ma kirpiklerin ıslanır ' tadında türküler yakardı. Ona hiç kıyamayan türküler...Aynalı odaya gir
    miş Saba melikesi sanardım, ben bu kızı..Aşkın zirvelerinden..Can dostumdu, imrenerek bakar
    dım..Sırdaşıydım, anlatırdı..Anlattığı her şey,ertesi gün dergilerde şiir olur çıkardı..Şair kızın el
    lerini, yüzünü,herşeyini,her sözünü satırlara koyardı...
    Bir gün şair uzaklara gitmek zorunda kaldı. Ayrılıktan kahrolmuş şiirler kapladı sayfaları.
    Karasevdanın karasından,ayrılık acısından çıldırmış gönüllerin inceliğine ithaf olunan şiirler...
    Konsantre acı,kılcal damarlara pompalanan.Saf acı neşreden..Kime, ne zaman, hangi şehirde.
    ..Aaah öfkeye fındık, hayal kırıklığına enginar, kara sevdaya ne yemek lazım....
    Bir yaz günüydü..Haberler vardı..Ünlü şair...öğle namazını müteakiben...Şair susmuştu...
    Aaah devrilip öleceği yere giden adam..Gurbette vuslata eren adam..Yeryüzü geçişini ta
    mamlamış..Yeryüzü sakinlerinin yüreklerinde buruk bir lezzet bırakarak. Sonsuzluğa sızmış..
    Ölümün cazibesine kapılarak..O artık gerçeği biliyor..Terk i mekan da ve terk i zaman da....
    Sonsuzluk istikametin de..
    Can dostuma gelince,ufkun gerisinden..ufkun ötesine geçenin yerine kimseleri koyamadı..
    Aklını ağrıtan bir acıyla 24 şubattır ağlıyor. Günü birlik aşklara inat...Her şeyi hoyratca tüketen
    yeryüzünde..Tükenmeyen bir karasevdayla, müebbet bir sevdayla..Herşeyi her an eksik bun
    ca acıyı sırtında taşıyarak.Geceler üstüne kararıyor..Aaah acı gecenin karanlığında büyüyüp
    gelişir ve bileyler sivri ucunu..Buluşulmak üzere ayrılınan sevdalar kararır..Buna kara sevda
    derler,karardıkca kutsallaşır..Kutsal bir siyah da tüm renkler sakladır,renk körü olmayana....
    Can dostumun acısına siper olamasam da, yanık bir ney sesi var içimde..Acısının uğultu
    sunu duyarım onu her görüşümde.Hiçden fazla deyil varlığım..Yorumlarımın acizliğinde..
    Şairin şiirleri tüm sitelere de dolaşırken, bir ölüyle dirinin yanyana yaşattığı aşk ,binlerce
    kişiye aşkın cesaretini pompalıyor sonsuzluktan, sonsuzluğa.. Ve ben bu sırrı deve gibi hör
    gücüm de taşıyacağım..Geviş getirerek..
    Kız ne mi yapıyor?..Acısını yüksek bir irade tadilat yapmış gibi..Yeryüzünden geçişini tek
    başına tamamlıyor. Karasevdalısı rüyalarından onu yönlendiriyor..Kendi yörüngesinde ve yal
    nızlıkla muhteşem dengesinde, yaşayanlarla ölülerin geçtiği yerlerden..Yüzünü en kutsal kara
    ya dönmüş..Kabe'ye..Acıdan geçerek,süzülerek,ayıklanarak,arınarak,erginlenerek..Onun bir
    ermiş olduğunu sanıyorum bazen. Hayatın anlamlarına uyanmış..Bir bakışıyla içimdeki herşeyi
    keşfettiğini duygusuna kapılıyorum..
    Ben derim ki..Ayrılık acısı önemsiz eseflenmedir, buluşmak üzere ayrılmışlardı..Şair öncülük
    etmek için gitti sonsuzluğa..Kızı karşılamak için...
    Bu hikaye, yeni nesil acıların acısını kolaylaştırmak için yazılmıştır...Acizane...
    Mine Durukan Alqadi..
    Alıntılanamaz!...
    10 Şubat 2011
  2. Kararmış sevdalar Cevapları

3. Yazınızı okudum ve çok beğendim .. Eğer bir kitabınız varsa okumak isterim.. Konu ve yazım biçiminiz çok akıcı... Size bu yazdğınıuz metin için teşekkür çok ederim Sayın Mine Durukan Alqadi... Dediğim gibi bir kitabınız varsa eğer.. ki kesinlikle vardır çünkü bu yazıyı kolay kolay herkles yazamaz .. kesinlikle okumak isterim.
    10 Şubat 2011
  4. Tesadüfen gördüğüm bu sitede öykünüz beni çok derinden etkiledi.Gerçekten amatör müsünüz bilmiyorum ama,çok profesyonelce,kelimelerin efendisi gibi yazmışsınız.Sizi kutluyor,alkışlıyorum.Muhteşem ne denir ki başka..Bu öykünün detaylarını sizden bu forumda veya başka bir şekilde yeniden öğrenmek isterim vede inanın çok mutlu olurum.Bence kaleminiz yarışmalar üstü,umarım bu değerli sitenin yöneticileri ve bu üyeler farkınızı görürler.Başka yazılarınız varsa onları da okumak isterim.Biz de kendi halimizde öykü ve şiir takipçileri yaklaşık 20-25 arkadaşız.Duygular adeta kelimelerinizden sel olup akmış,ben de katılmayı düşünebilirdim ama bizimkiler çok basit kalır,çok destansı bir hikaye, tam bir love story...Orada da kadın ölüyordu,ama o inanılmaz aşk devam ediyordu.Kim demiş ölüm ayrılıktır diye,işte siz,işte muhteşem hikayeniz, bunu senaryolaştırmayı düşünüyor musunuz,süper olur.böyle kuvvetli bir öykü iyi bir senaristin elinden çıkarsa kim bilir neler olur?Süpeeeeeer!!!!
    10 Şubat 2011
  5. SUSMAYA HAKKIM YOK...ÖLÜP GİTSEM DE YİNE DE GÜCÜM KALACAK SENİ BEKLEMEYE... etkilenmemek mümkün değil...insanı nerelere götürüyor. clorella arkadaşımıza katılıyorum keşke senaryolaşsa...tebrikler...
    10 Şubat 2011
  6. 11 Şubat 2011
  7. Ben aslında bu acıyı dolaylı olarak çektim.Aslında böyle bir acıyı yarıştırmak amaçlı deyil..
    Bu acyı ben tüm evrene hediye etmekti amacım...
    11 Şubat 2011
  8. :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
    11 Şubat 2011
  9. Mevlana'nın, Şems'i bulduğunda duyduğu sonsuz dostluğu; Mecnun'un Leyla'yı içine alıp tek bedende yaşadığı aşkı;
    Ferhat'ın dağları delip Aslı için gösterdiği çabayı, Şirin'in o yüce Ağrı Dağı'na baktıkça Ferhat'ı görüşü gibi derin bir sevda getirdi bu hikaye aklıma...Bunlara benzer bir hikayeyi bugünün çirkinliklerini içine almadan tertemiz yaşanması ve anlatılması ne hoş...Böyle güzel yazılarınızın devamını diliyorum...
    11 Şubat 2011
  10. Mevlana'nın, Şems'i bulduğunda duyduğu sonsuz dostluğu; Mecnun'un Leyla'yı içine alıp tek bedende yaşadığı aşkı;
    Ferhat'ın dağları delip Aslı için gösterdiği çabayı, Şirin'in o yüce Ağrı Dağı'na baktıkça Ferhat'ı görüşü gibi derin bir sevda getirdi bu hikaye aklıma...Bunlara benzer bir hikayeyi bugünün çirkinliklerini içine almadan tertemiz yaşanması ve anlatılması ne hoş...Böyle güzel yazılarınızın devamını diliyorum...
    11 Şubat 2011
  11. bn bu hikaye yi çok beğendim harrika yzmışsınz bravoo :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
    11 Şubat 2011
  12. hikaye beni çok etkiledi, sözcükler özenle seçilmiş... daha başka yazılarınız var mı? Varsa okumak isterim çalışmalarınızda başarılar dilerim...:)
    11 Şubat 2011
  13. Bir kadının sevdasına sahip çıkması, son derece derin duyguların yaşanmış olması beni çok etkiledi bir masal tadında yazıyorsunuz gerçekten başarılı, tebrikler!:bravo:
    11 Şubat 2011
  14. 11 Şubat 2011
  15. Öykünüzü okuyunca uluslararası değerli filmleri tiyatroları müzik eserlerini hatırladım. Hiç bir zaman unutmadığım anlar aklıma geldi. Sonsuz sevgilerin çaresizliğinin, insanı nefessiz bıraktığı ve yürek acıttığı duyguyu yaşadım. Tüm gerçek sevgiler için ağladım. Bu hikayenin kitaplaştırılmasını isterim . Kitap olursa en çok okunanlar arasına gireceğini tahmin ediyorum. Sevgiler .... :)

(Musti nin annesi )

9 dakika süre sonraki ekleme :

Öykünüzü okuyunca uluslararası değerli filmleri , tiyatroları , müzik eselerini ve en etkili bölümlerini hatırladım . Sonsuz sevgilerin
    çaresizliğini insanı nefessiz bıraktığı, yüreğini acıttığı anları çağrıştırdı. Gerçek sevgiler için ağladım. Bu hikaye kitaplaştırılırsa en çok olunanlar arasına gireceğinden eminim . Çünkü sanat değeri çok iyi . Tebrik ediyor sevgilerimi yolluyorum.

Sanat aşığı öğretmen gözüyle ... ( musti nin annesi )
    11 Şubat 2011
  16. Şiir ve psikolojiyle uğraşan biri olarak,internet denilen sonsuzluğun derin sayfalarında gezinirken, tesadüfen de olsa rastladığım bu hoş sitede: yazılmış öykülere şöyle bir göz atayım dedim, ama göz atmakla kalamadım.Bir öykü var ki, aldı beni okyanus rüzgarlarıyla hülyalı sevdaların gizemli ülkesine taşıdı sanki...Kalakaldım o öykünün derin içsel felfi yaşanmışlığına,ve okudum,bir daha bir daha..sanki acemice yazılmış bir öykü değil de usta öykücünün kaleminden çıkmış-çizilmiş muhteşem bir ressamın tablosu gibiydi...
    KARARMIŞ SEVDALAR'dı bu öykü..
    Kapkara koyu derinlikleri olan gizemli bir sevdaydı, mahzende saklanan yıllanmış şarap gibiydi;eskidikçe esriyen,esridikçe sarhoş edip büyüleyen derin içerikli:kalabalık içsel yapayalnızlıkları mayasında çoğaltan hüzünlü bir sevda ki,insanı; uzak kalmış,ama hala yakınımızda olan bugün yaşanmış gibi tazeliğini koruyan sürekli kanayan leyla ile mecnun tadında aşkın burukluğunu dimağımıza kazıyan bir öykü.​
    Bu öyküyü bize sunan ve bizi yaşayıp zihnimizin derinliklerine itelediğimiz unutmaya çalıştığımız eski sevdalarımızla yüzleşmemize ve bizi içsel acımızla yeniden kanatan ama buruk ta olsa gülümseten insanı yürekten alkışlıyor ve kutluyorum.Yepyeni damak tadında öykülerinin devamını diliyorum..
    11 Şubat 2011
  17. tesadüfen gördüm yazınızı KARARMIŞ SEVDALAR!!! doğrusu ilginç bi başlık dedim ve okuyunca da böylesine büyük aşk öyle güzel kaleme alınmış ki!!!ellerinize sağlık sevgiyle kalın...
    12 Şubat 2011
  18. :tamam: Ayrılık acısı önemsiz eseflenmedir, buluşmak üzere ayrılmışlardı..Şair öncülük
    etmek için gitti sonsuzluğa..Kızı karşılamak için...TEK KELİME İLE HARİKA...:bravo:
    12 Şubat 2011
  19. cok etkileyici.huzunlu..sabir sabir islenmis dantela.:)
    12 Şubat 2011
  20. (Susmaya hakkım yok!. Tanıklık ettiğim, karasevdayı dillendirmem gerek.Anlatamadığım kadar.
    Kendi dünyamın küçüklüğünde,)tebrikler.tebrikler.bukadar akıcı ve güzel yazı için.
    12 Şubat 2011
  21. muazzam yazmışsınız.tebriklerr.
    12 Şubat 2011
soru sor

Kararmış sevdalar