NASA,ÖLÜM YILDIZI'NI arıyor...

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, Lezorath üyesi tarafından 15 Mart 2010 tarihinde yazılmıştır. NASA,ÖLÜM YILDIZI'NI arıyor... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. NASA,kuyruklu yıldızları Güneş Sistemi’ne çeken,görünmez “ölüm yıldızı” Nemesis’i arıyor..

  [​IMG]

  15 Mart 2010

  AMERİKAN Havacılık ve Uzay dairesi (NASA),uzayda kayıp yıldız avına başladı.Geçen sene başlatılan projeye göre ısıya duyarlı WISE isimli teleskop,Güneş’in etrafından dönen görünmez “Ölüm Yıldızı” Nemesis’i ocak ayından beri arıyor.Abd'li bilim adamları David Raup ve Jack Sepkoski’ye göre Nemesis adlı kahverengi dev,Jüpiter’in beş katı büyüklüğünde.. Nemesis, Dünya’nın Güneş’e uzaklığının 25 bin katı uzaklıkta.

  Dinozorların ölümünden sorumlu
  Nemesis’in,kuyruklu yıldızları Güneş Sistemi’ne çektiği sanılıyor.Ayrıca bu tür kahverengi cüceler,güçsüz,sönük ve küçük yıldızlar olmalarına rağmen çekirdeklerindeki nükleer füzyon patlamaları yüzünden uzaya göktaşı fırlatabiliyorlar.65 milyon yıl önce Dünya’daki dinozorları yok eden göktaşı da Nemesis’in eseri olabilir.Sedna adlı gökcisminin Güneş’in yörüngesinde döndüğü ancak 2003’te keşfedilebilmişti.

  (hürriyet)  Konu hakkında geniş bilgi:

  Nemesis,varsayımsal olarak kırmızı veya kahverengi cüce olarak düşünülen,Oort Bulutunun biraz ötesinde bulunan ve Güneş ile yörüngelerinin 50.000 AU-100.000 AU arasında değiştiği iddia edilen cüce yıldızdır.(1 AU=Dünya-Güneş arasındaki uzaklık)Kırmızı cüce veya kahverengi cüce olduğu konusunda bilim adamları uzun tartışmalara girmişlerdir.


  Kısacası güneş sistemimizde bizim güneşimizden başka cüce ve sönük bile olsa bir güneşin daha olduğu iddia edilir.


  Nemesis’in ilk anılması,okuduğunuz zaman da görmüşsünüzdür;dinazorların neslinin tükenmesi ile alakalıdır.Teoriye göre dünyada düzenli bir periyodla ki bu 26-35 milyon yıl arası düşünülmektedir,bir kitlesel soy tükenimlerinin olduğudur.Ve bu duruma da 26 milyon yılda bir yörüngesi nedeniyle güneş sistemimize giren Nemesis’in neden olduğu iddia edilir.Bilindiği gibi dinazorların nesli 65 milyon yıl once tükenmiştir.Birçok krater,fosil incelemelerinde 25-35 milyon yıl periyodlarına ulaşılmıştır.


  1984 yılında paleontologlar David Raup ve Jack Sepkoski,son 250 milyon yıl içinde soy tükenmelerinde istatistiksel bir durum olduğunu iddia etmişlerdir.Bu süreç içerisinde incelenen fosillerde 10-12 civarı yok olma olaylarını tespit ettiklerini söylemişlerdir.Ortalama zaman aralığı 26 milyon yıl olarak hesaplanmıştır.Bu durum bir gök cismi bağlantısı açısından birçok gökbilimci tarafından ele alınmıştır.


  [​IMG]

  Grafikte,David Raup ve Jack Sepkoski'nin yıllara göre soy tükenimleri gösteriliyor.


  Sonraki zamanlarda teori genişletilmiştir.Gökbilimciler Whitmire,Jackson ve Muller,Nature isimli dergide benzer makalaler yayınlamışlardır.


  Bu teoriye göre güneşimiz:henüz keşfedilmemiş ve fark edilmesi zor olan,Oort bulutu içerisinde yer alan,oldukça eliptik bir yörüngeye sahip,Güneş sistemimizi ziyareti sırasında kuyruklu yıldızlar nedeniyle dünyamıza çok büyük etkilere neden olabilecek bir refakatçi yıldıza sahip olabilir.Daha sonra,Nemesis,daha bilinen adıyla Ölüm Yıldızı,tanındı.


  Muller,önümüzdeki 10 yıl içinde Nemesis’in bulunacağından emin.Hatta “Bana bir milyon dolar verin Nemesis’in fotoğrafını önünüze koyayım” diyecek kadar..


  Cüce yıldızlardan biraz bahsedecek olursak: kırmızı cüceler galaksimizde en çok bulunan yıldızlardır.Güneşe göre nispeten serin ve küçüktürler.


  İkili yıldız sistemlerinden bilgi verecek olursak: adeta bir çekim dansı söz konusudur.Küçük olan bu ritimde büyüğe ayak uydurur.Ya da bir tahterevalli üzerindeki iki çocuğu düşünün.İki çocuktan birisi ağır ise,sistemin çalışması için ağır olanın merkeze daha yakın oturması gerekir.

  [​IMG]


  Şekilde Nemesis'in Güneş ile olan konumunu görüyorsunuz.Bilinen en yakın yıldız olan Centauri'den(4.25 IŞIK YILI) daha yakın.Sağdaki konuma gelindiğinde,dünyamız tehlike altında kalıyor.


  Muller’e göre Nemesis ile Güneş in yörünge aralıkları 1-3 ışık yılı arasında değişiyor.Nemesis in sistemimizden geçişi sırasında Güneş in çekim kuvveti ve diğer etkenlerden dolayı,güneş sistemi adeta bir kuyruklu yıldız yağmuru altında kalıyor.Buda kitlesel nesil tükenmelerine neden oluyor.Böyle bir yörüngenin imkansız olduğunu iddia edenler de mevcut.Daha once böyle bir şey bulunmadığını belirten bazı bilim adamlarına,Muller’in tek bir cevabı var:”Ben rakamlara bakmam,bulunmamış bir şeyi bulmaya bakarım.”


  Muller’in düşünceleri bu kadarla da kalmıyor.Nemesis teorisini biliyordum ancak ilk kez duyduğum ve beni en çok şaşırtan nokta zaten şimdi belirteceklerim:


  Muller,uydumuz olan Ay’ın da Nemesis’in etkisi ile oluşmuş olabileceğini söylüyor.Bunun üzerinde de Nemesis ten bir iz bulabilmek amacıyla incelemeler yapmış,yeterli kanıt bulamamış ancak araştırmalarına devam edeceğini belirtmiş.Muller ekliyor: “Ben gerçekçiyim,ancak dediklerim doğru da çıkmayabilir.”


  Bu bilgilendirmeden sonra şimdi Nemesis ile asıl ilgili olan habere,bugünlerde bazı platformlara düşen habere geçelim:


  NEMESİS GELİYOR MU?..


  Herkesin aklında aynı soru canlanmış olabilir.Daha uzakta olan Centauri bile keşfedilmişken neden Nemesis bulunamıyor?

  Nemesis'in kırmızı veya kahverengi cüce oluşu heleki kahverengi cüce ise bulunuşunu oldukça zorlaştırır.(En son kahverengi cüce olduğunu kanısında uzlaşıldı)Bu bir nevi karanlıkta saklambaç oynamaya benzer.Sadece kızılötesi ışınları yayabileceği bile söyleniyor.


  [​IMG]

  Şekilde Dünya,Jupiter,Nemesis ve Güneş büyükleri kıyaslaması görülmekte.


  Nemesis’in,Jupiter den biraz daha büyük olduğu söyleniyor.Ve tespit edilmesi zor bir yıldız.Bilinen kitlesel soy tükenmelerine bilim camiaları tarafından ancak kuyruklu yıldızların etkisinin olabileceği düşüncesi,kesinliği olmasa bile bu teori üzerinde çok düşünülmesine neden oluyor.Kısacası,güneşimizin karanlık bir arkadaşı olabileceğini düşünmemiz için yeterli tüm sebepler mevcuttur.


  SEDNA(Marduk) İLE NEMESİS BAĞLANTISI


  [​IMG]


  Şimdi biraz Sedna cüce gezegeninden bahsedelim.Sedna,keşfedilmiş gezegen(imsi)ler arasında beklide hakkında en karışık iddialar olan gezegen(imsi).Güneş sistemimizde mi yoksa Oort Bulutuna mı ait tartışmalar çok.


  10.gezegen olarak kabul edilme tartışmaları oldu en başlarda,ancak cüce gezegen olarak tanındı.Neyse gelelim bizi ilgilendiren kısmına.Sedna nın çok tartışmalar yaratıyor olması,daha belirli ve kendine ait ilginç bir yörüngesi olmasından kaynaklanıyor.Güneş etrafındaki dönüşü 12000 yıl civarında.Sedna nın bu bulunduğu tuhaf yer ve alışılagelmedik halleri,Nemesis teorisini destekleyenlere bir kanıt niteliği taşıyor;neden mi?

  [​IMG]

  Şekillerde Sedna'nın konumunu ve onun ilginc yörüngesini görüyoruz.

  Sedna yı keşfeden Mike Brown Caltech,Discover dergisindeki makalesinde Sedna nın yörüngesinin ve bulunduğu konumun hiçte normal bir durum olmadığını belirtmiş.


  Ve çok daha iddialı bir şekilde eklemiş: “Sedna orda olmamalı.Heleki güneşten etkilenirken eğer arada başka bir yıldızın çekim etkisi yoksa,o kadar uzakta olması imkansız..”. Gezegeni keşfedenden bunu duymak ayrı bir önem taşıyor.Sednanın Oort bulutuna da yakın olduğunu ve Nemesis in de oralarda bir yerde olduğu iddiasını da ben hatırlatayım.

  “Belki de görünmez büyük bir nesne Sedna'yı bu olağandışı yörüngesine yerleştiriyordur” Mike Brown.

  “Ben birçok gök cismi gözlemledim,ve böyle bir cüce gezegenin hareketlerinin bu denli yavaş olmasına ilk kez tanık oluyorum..Kendi etrafında 20-40 gün civarında dönüyor.Uydusunun olması da buna etki ediyor ancak;orda başka bir şeyler daha var..” (Mike Brown-Astrobiyoloji dergisindeki makaleden)

  Destekleyen bilim adamları için de en büyük kanıt:''Sedna''.Onların deyişi ile,

  "Sedna’nın orda olabilmesi için ancak orda bulunan bir yıldızın onu itmesi gerekir..”

  NEPTÜN SONRASINDAKİ ANORMALLİKLER

  [​IMG]

  Resimde,Neptün sonrasında yer alan ve keşfedilen cüce gezegenlerin büyüklük kıyaslamalarını ve bilim adamlarının deyişi ile "eksantirik" yörüngelerini görmekteyiz.Kısacası durum Sedna ile sınırlı değil.Nemesis'in 1-3 ışık yılı mesafede olarak düşünülmesi,Neptün sonrası anomaliler ile birleştirilince ortaya daha tutarlı deliller çıkarıyor adeta.Tabi biz bunları bilemiyoruz,çünkü bildiği üzere ''Planet X'' söz konusu.Bu anomalilerin ondan kaynaklandığını düşünenler de var Nemesis ten kaynaklandığını düşünenler de.


  WISE TELESKOBU ÇARE OLABİLİR Mİ? NASA BU SEFER,İNKARCI TAVIR SERGİLEMİYOR...

  [​IMG]

  Bu konuya açıklık getirebilecek tek çarenin WISE telescobu olduğu düşünülürken;evet yanlış duymadınız..NASA bu sefer inkarcı bir tavır sergilemedi...

  The Sun'da yer alan habere göre,gözle görülmesi imkansız olma ihtimali olan ve yalnızca kızılötesi ışınlar yayan Nemesis’i WISE telescobu da yaptığı taramalar ile bulmaya çalışacak.

  (Siriusufo)


  Nasa'nın cüce gezegen olarak tanımladığı ve Marduk olarak bilinen gezegen Sedna'nın arkasında,büyüklüğü Jüpiter'le Güneş arasında bulunan,bu devasa,kahverengi renkte,çoğu zaman görünmeyen,sönük yıldız:Nemesis var..Yıldız olup olmadığı da kesin değil.Ne olduğu tam anlaşılabilmiş değil..
  Anlaşılan o ki yeni keşfedilen 10.Gezegen:Sedna(Marduk olarak bilinen) 'nın arkasında,onu harekete geçiren daha büyük bir,baba Marduk var..
  Aslında Gezegen X,bu Nemesis'in bir öncüsü gibi;minik bir cisimden ibaret..
  Nemesis'in görünmez olması da,Sümer ve Maya efsanelerini doğruluyor..
  Ayrıca,fani gözlerin göremediği bir yer vardır..:
  cehennem..
  Dinazorları ve nice insan nesillerini yok eden bu esrarengiz cismin sıradaki kurbanı biz olabiliriz..


  -ALINTIDIR-
  15 Mart 2010
  #1
 2. NASA,ÖLÜM YILDIZI'NI arıyor... Cevapları

 3. Tırstm ya ya çarparsa dünyaya :S:D
  15 Mart 2010
  #2
 4. daha kesinlik yok ama dinozorları ve neandertal gibi tarih öncesi yaratıkları öldürdüğü varsayılıyor kesin bişiy yok için rahat olsun:)
  15 Mart 2010
  #3
 5. içim rahatLadı sa0L
  ama oLursa netces :D
  16 Mart 2010
  #4
 6. NASA,kuyruklu yıldızları Güneş Sistemi’ne çeken,görünmez “ölüm yıldızı” Nemesis’i arıyor..

  gören lütfen haber versin acımızzz çok büyükkk 0541******* xD
  16 Mart 2010
  #5
 7. konu çok ilgimi çekti keyiflice okudum marduk başlı başına bir soru işaretiyken bir nemesis çıktı şimdi ve görünmez olup kızılötesi ışınlar yaymasıda çok ilginç yeni keşifler yeni heyecanlar güzel konuda çok güzel +rep
  16 Mart 2010
  #6
 8. teşekkürler arkadaşlar
  17 Mart 2010
  #7
 9. ßencede +REP =)=)=):yuppi:
  17 Mart 2010
  #8
 10. tşkrlr repler için
  20 Mart 2010
  #9
 11. Nemesis :D ilginç bi isim :)
  20 Mart 2010
  #10
 12. bilim adamları koydu sonuçta ilginç olmayacak da ne olacak:d
  21 Mart 2010
  #11
 13. Gerçektende biraz heyecanlı yıldızın görünmemesi de önemli bir sıkıntı.
  31 Mart 2011
  #12
 14. Dünyaya 26 milyon yıl önce göktaşları çarptı ve dinozorları yok etti. her 26 milyon yılda göktaşları düşüyor . atmosfer kalkanı olmasa yaşayamazdık güneş in yaydığı ışınlar ve nemesisin savurduğu göktaşlarını atmosfer kalkanı koruyor. tabiki hepsini koruyamıyor çoğu göktaşı düşüyor .


  güneş hakkında bir konu .. güneş 5 milyar yıl daha yaşıycak ölümünün son 10 yaşında 60derece üstü hava sıcaklığı olacak 1 kaç yüzyıl yaşı kaldığında 90derece olacak dünyamız gittikçe ölüme yaklaştığında 150 dereceyi delip geçicek
  15 Mayıs 2017
  #13
soru sor

NASA,ÖLÜM YILDIZI'NI arıyor...